Střípky mých zájmů a mě samotné

-

Statistika

TOPlist

Kalendář

referáty-umění

krátký referátek-Osvobozené divadlo,hra Kat a blázen

Osvobozené divadlo

= byla pražská avangartní divadelní scéna založená roku 1926.

Počátky souboru, který působil v počátcích Osvobozeného divadla, sahají až do roku 1923.

Jeho počátečním cílem byla kritika společnosti.

Název Osvobozené divadlo mu dal v roce 1926 Jiří Frejka .V tomto divadle byla uváděna mnohá díla známých autorů .Projevilo se zde také moderní pojetí scény -velký důraz na světla,na scéně tančily skupiny mladých dívek, cílem bylo „vtáhnout“ diváka do děje, čímž se dostával do kontaktu s hercem.


Počátky divadla


Začalo se hrát 8. února roku 1926,kdy byla uvedena obnovená premiéra Moliérovy hry -Cirkus Dandin,avšak byla kritiky zcela nepochopena ,proto počet návštěvníků divadla byl nízký.

Roku 1927 se divadlo přestěhovalo na Malou Stranu,zde také poprvé vystoupili Jan Werich a Jiří Voskovec se svou hrou Vest pocket revue(revue z kapsičky u vesty), revue sklidila veliký úspěch a ocenění diváků.Ve stejný rok také vystoupil s klavírními improvizacemi Jaroslav Ježek.

Od této doby bylo divadlo spjato s autorskou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich záhy se k nim přidal Jaroslav Ježek,který skládal hudbu k jejich textům .

Další významnou osobou divadla se stal režisér Jindřich Honzl ,který režíroval všechny hry Osvobozeného divadla.Tato čtveřice se postupně stala hlavní představenou Osvobozenému divadlu.Od roku 1932 byly hry převážně zábavné, často během hraní doprovázené improvizacemi

podle reakcí publika.Využívali se především historické náměty a exotická prostředí to pak převáděli do místních poměrů např.hry-Sever proti jihu,Golem, Nebe na Zemi,Ostov Dynamit,..


Po těchto hrách přišla roku 1932 první vyloženě politická hra Ceasar a hra Osel a stín,začaly se propagovat myšlenky socialismu .

Roku 1934 se začala hrát hra Kat a blázen(o které se ještě zmíním později)ta probudila německé velvyslanectví za urážku státu a divadlo bylo vypověteno z paláce U Nováků.

Divadlo se tímto přejmenovalo na Spoutané divadlo a přestěhovalo se do divadla Rokoko na Václavské náměstí-zde vznikly další skvělé hry z podání V+W - Balada z Hadrů,Rub a líc,Těžká Barbora.

V roce 1936 se Spoutané divbadlo vrátilo do Paláce u Nováků a tím k původnímu názvu Osvobozené divadlo-protinacistické zaměření bylo zakázáno-roku 1938 se divadlo úředně zavřelo,Jiří Voskovec byl židovského původua tak divadlo narušovalo vztahy s Německem,proto v lednu 1939 hlavní propagonisté emigrovali do USA.


Po druhé světové válce se Werich a Voskovec (Ježek zemřel roku 1942 v USA)pokusili obnovit Osvobozené divadlo,ale to se nepodařilo,navíc počátkem tohoto období vznikali spory mezi autory což vedlo k emigraci Voskovce a tak k zániku celého divadla.


Přesto Osvobozené divadlo mělo veliký význam v prvorepublikové kulturní scéně,šanci zde dostala řada začínajících herců ,v období působení trojice Voskovec Werich a Ježek vznikali úspěšné a experimentální hry , divadlo bylo ve veliké oblibě.


Avangartní scéna -je kulturní a umělecké hnutí 1.poloviny 20.století-je to etapa ve vývoji moderního umění,hl.znakem je příklon ke politickým hnutím,experimentování a hledání nových forem.

Hra Kat a blázen

Tato hra ,hraná od roku 1934,měla veliké problémy s cenzurou a její kritika nacismu byla víceméně přímá a velmi ostrá.(a jak jsem už řikala to se nelíbilo německému velvyslanectví pro urážku hlavy státu a to vedlo po několika předtaveních k vypovězení divadla)Satirická komedie o deseti obrazech

Hudební komedie proslulé autorské trojice patří mezi jejich nejslavnější divadelní hry vůbec.

Příběh blázna Melichara Mahulena, který bezděčně urazil císaře a byl za to odsouzen k trestu smrti a jeho kata Gaspara Radůza, jenž má popravu vykonat. Nikdy však však k tomuto nelidskému činu kat nenajde dostatek odvahy a nenávisti a oba se stanou dobrými příteli. Vše se odehrává v jakémsi imaginárním Mexiku,kde oba muži žíjí ma pustém ostrově .

Všichni v jejich zemi si myslí, že už jsou dávno mrtví a po pádu císaře je prohlásí za národní hrdiny. Oni se ale po 25 letech vracejí. Lidé z nich po jejich návratu z ostrova udělají diktátory a následně je chtějí svrhnout a ujmout se vlády sami. Oba Kat i Blázen se ale vlády vzdají dobrovolně, a chtějí tajně utéci spolu se svými milenkami a budoucími manželkami zpátky na ostrov. V tu dobu však na ně měla být spáchána vražda. Najatému vrahovi se hrdiny zabít nepodaří a sám chce spáchat sebevraždu, oni mu v tom zabrání a dají mu místo sebe titul diktátora. Tím získává moc a sebevědomí, úplně se pomátne a začíná kolem sebe všechny vraždit, nakonec spáchá sebevraždu, ke které ho donutil jeho vnitřní hlas.

Vše však končí happyendem a oba hrdinové se ožení.

Žádné komentáře